Trump, Írán a načechrané ego

Eskalace dlouhodobého konfliktu začala útokem na dva tankery v Ománském zálivu. Nutno dodat, že šlo o norský a japonský tanker s nákladem nafty a metanolu. Saúdská Arábie vyzvala světové společenství, aby zasáhlo. Írán však vinu na útocích popřel. Nikde jsem nenašel relevantní důkazy o tom, že napadení byl skutečně íránský čin.

Pokračovalo to sestřelením amerického bezpilotního stroje – dronu (údajně se dokáže pohybovat ve velké výšce po dobu více než 30 hodin, vyvine rychlost více než 600 km/h, dolet má až 23 tisíc kilometrů a téměř v reálném čase dokáže poskytovat snímky rozsáhlých zeměpisných oblastí ve vysokém rozlišení). Podle agentury IRNA byl zasažen nad územím Íránu, americká armáda naopak tvrdí, že se incident odehrál v mezinárodním vzdušném prostoru.

Nedokáži relevantně posoudit, jestli se to stalo tak jak popisuje USA nebo Írán, každopádně špehování USA je všeobecně známo (drony špehuje i Čína a další velmoci), proto spíše věřím Íránu, že byl stroj sestřelen, když sbíral data mimo jiné nad jižním přístavem Čáhbahár, v blízkosti pákistánské hranice. Teherán musí vědět, že konflikt s USA by pro něho mohl býti smrtící. Pokud ale dron skutečně byl nad íránským územím, je jejich reakce pochopitelná.

Možná si ještě vzpomínáte, jak nás kdysi Američané a Britové masírovali propagandou proti Saddámovi. 29. ledna 2002 prezident George W. Bush jasně deklaroval, že jeho „Válka proti terorismu“ zahrnuje nejen samotné teroristy a teroristické skupiny, ale i režimy některých států. Prezident explicitně jmenoval tři státy – Severní Koreu, Írán a Irák, přičemž prvním dvěma se věnoval jen povrchně. Iráku, a jeho „hříchům“, věnoval poněkud více prostoru. Mluvil o nepřátelství k Americe a podpoře terorismu. Mluvil o antraxu, jaderných zbraních. Mluvil také o Ose zla, která ohrožuje bezpečnost světa. Z mého pohledu abstraktní boj s terorismem dostal konkrétní podobu. Nezodpovězenou otázkou však zůstává, proč si Bush vybral zrovna Irák, Írán a Severní Koreu?

Našly se v Iráku chemické zbraně? List New York Times jako první přinesl svědectví amerických vojáků a iráckých policistů, kteří se s chemickými zbraněmi v Iráku skutečně setkali, ale vše bylo údajně utajeno. Přesto si myslím, že Irák a jeho nebezpečnost se značně přeceňovala. Válka začala i bez zvláštní rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Kolik tam zemřelo lidí? Statisíce civilistů a tisíce koaličních vojáků? Nevím o tom, že by se potvrdilo podezření o přímé podpoře teroristů. Právě naopak, ti se začali do země stahovat až v Iráku nastalo bezvládí a chaos. Eufemismem řečeno to byla tehdy nesmyslná válka.

V souvislosti s Íránem není rétorika tak silná. Mluví se dlouhodobě o bombardování íránského zařízení spojeného s jeho jaderným programem. Chce opravdu Írán jadernou bombu nebo chce jen jadernou energetiku, tak jako mnoho jiných států? Já to nevím, ale jsem přesvědčen o tom, že tohle není na vojenské řešení. Masivní vybombardování konkrétních (asi jaderných a vojenských) cílů, bude mít jediný dopad – začne válka. Kolik civilistů to odnese? Možná i těch civilistů, kteří se účastnili před lety velmi silných protestů, které vláda nakonec tvrdě potlačila. Tedy těch, kteří by v Íránu chtěli změnu.

Trump a jeho logika. Spojené státy odstoupily od jaderné dohody s Íránem a opět zavedly sankce proti teheránskému režimu. Nutno dodat, že dle Mezinárodní agentury pro atomovou energii Írán dosud plnil závazky týkající se jaderné technologie. Rok po odstoupení USA íránský prezident Hasan Rouhání oznámil, že se jeho země rozhodla zastavit plnění „některých závazků“ plynoucích z mezinárodní jaderné dohody podepsané v roce 2015. 

Zároveň Spojené státy zařadily íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Ozbrojené síly jiného státu byly označeny jako teroristická skupina. Trumpova logika je asi taková, že zesměšněním a ponížením nepřítele získám lepší vyjednávací podmínky. Asi také spoléhá na sankce.

Írán má více než 80 milionů obyvatel. Je po zuby ozbrojen. Nikdo pořádně neví, jak moc pokročil v oblasti vojenské technologie. Některé zdroje dokonce spekulují o tom, že Íránci už mají funkční jadernou zbraň (ano, Netanjahu říká něco jiného než Mezinárodní agentura pro atomovou energii). Technologicky jsou USA samozřejmě někde jinde, ale byla by to těžká válka. Íránci by pravděpodobně napadli i Izrael, nemluvě o „aktivaci svých teroristických buněk“. Opravdu tohle chceme? Šílenců věřících v apokalypsu a schopných udělat pro vítězství „své víry“ cokoliv je v tomto regionu spousta.

Prezident Trump je posedlý mocí. Člověk s velkým egem, dokázal v poslední chvíli odvolat útok. Snad učinil, a hlavně učiní správná rozhodnutí, protože osud nespočetných životů má nyní ve svých rukou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *