Začátek jara je jako stvořený pro sběr medvědího česneku, který býval dlouhou dobu opomíjen, avšak nyní je častým důvodem, proč lidé vyráží do přírody. Je to jeden z prvních jarních životabudičů u nás, jehož listy nás po dlouhé zimě opravdu postaví na nohy.
Kde a kdy ho najít a na co si dát pozor?
Medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích, podél potůčků či řek. Co se týká jeho doby výskytu, tak vyrůstá časně zjara, poté vykvete a jeho nadzemní část odumře. Avšak dobu, kdy medvědí česnek roste, nelze určit přesně, jelikož se jeho doba výskytu liší na každém místě.
Pozor! Tato bylina bývá často zaměňována s listy konvalinky, která je na rozdíl od medvědího česneku jedovatá. Jak tedy právě medvědí česnek poznáte?
1. Promněte list zlehka mezi prsty a přivoňte. Pokud Vás opojí vůně česneku, našli jste!
2. Dále je možné tyto 2 jmenované rostliny odlišit dle vzhledu, a to především dle květu a listů. Květy konvalinky mají svoji výraznou, typickou vůni, kdy medvědí česnek voní po česneku a květenství je ve tvaru koule.
Listy konvalinky rostou vždy 2 proti sobě, avšak u medvědího česneku listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
Další pozornost je třeba věnovat lokalitě, kde medvědí česnek budete sbírat. Ona bylina není sice chráněná, avšak v mnoha případech se vyskytuje v místech, která jsou přírodní rezervací či národní přírodní rezervací, kde ji trhat nelze!
Čím je medvědí česnek tak výjimečný?
Listy medvědího česneku se sbírají po dobou 2 měsíců, kdy je jejich síla největší a kdy obsahují nejvíce vitamínů a účinných látek. Tyto látky upravují vysoký krevní tlak, regulují hladinu cholesterolu v krvi, posilují organismus a paměť a dále napomáhají při léčbě kašle, angín, průjmů a různých mykóz.
Avšak pozor, pokud jste alergičtí na allicin, či máte problémy s žaludkem a žlučníkem.
Jak medvědí česnek uchovávat?
Jelikož medvědí česnek roste krátkou dobu, a to pouze v jarním období, je vhodné si udělat zásoby i na zimní období, kdy tělo potřebuje podstatně více vitamínů, než v ostatních obdobích. Nejlepší formou uchování této bylinky je výroba pesta, které vydrží v lednici dokonce do další sezóny.
Dalšími možnostmi pro vytvoření zásob je zamrazení či výroba bylinkového másla.