Rubriky
Rady

Na co si dát pozor při nákupu na Aliexpressu

Čím dál větší popularity se mezi českými občany těší internetový obchod Aliexpress, na kterém můžete sehnat nejrůznější produkty od hraček, přes šperky a šaty až po chytré telefony a notebooky.

Nakupování na tomto webu sebou však nese určitá rizika, která souvisí například s tím, že zboží vám bude zasláno většinou až z Číny.

Naštěstí tu jsme my, kteří vám poradí, na které věci si při nákupu dát pozor tak, aby se k vám dostalo vámi objednané zboží v požadované kvalitě a v přijatelné době.

Hodnocení prodejce a produktu

Hned první věc, která by vás při nákupu měla zajímat je hodnocení daného obchodu a také zboží samotného. Aliexpress totiž není obchod sám o sobě, ale je to spíše sdružení velké masy menších obchodníků, kteří zde nabízejí své produkty. Hodnocení prodejce zjistíte v levé horní části obrazovky vedle loga Aliexpress. Měl by zde být údaj například 98 % Positive Feedback, tedy 98 % zákazníků doporučuje tento obchod. Pokud chcete, aby zboží přišlo v pořádku, doporučujeme nenakupovat u obchodníků, kteří mají pod 95 %. Hodnocení produktu pak zjistíte pod názvem zboží, kde je hodnocení vyjádřeno hvězdičkami. Níže pak doporučujeme číst recenze, zejména ty negativní, abyste zjistili, jaké vady můžete u zboží očekávat.

Příliš mnoho objednávek

Nedoporučujeme objednávat příliš mnoho zboží najednou. Při více jak dvaceti objednávkách se začnete v seznamu poměrně rychle ztrácet, začnou vám unikat případné dodací lhůty, popř. zprávy od prodejce. Raději nakupujte méně věcí s časovým odstupem. Lépe se tak budete orientovat v tom, co vám již přišlo, případně v tom, co k vám již nikdy nedorazí.

Clo a DPH

Pokud cena vašeho zboží nepřesáhne hodnotu 22 euro (včetně poštovného), nemusíte se těmito věcmi vůbec zabývat (Pozor, to platí pouze pro konkrétní produkt, nikoliv pro cenu celé objednávky!). Jakmile tuto hodnotu zboží překračuje, jste povinni zaplatit DPH a případné poplatky za zpracování kurýrem. Jakmile cena přeroste 150 euro, jste povinni zaplatit DPH, clo a případné poplatky. Osobně doporučujeme na Aliespressu kupovat věci za méně jak 22 euro, nebudete tak muset tyto problémy řešit a při případném zklamání z produktu vás nebude ztráta peněz tolik bolet.

Kvalita zboží

Dobře čtěte nejen recenze, ale také popis produktu samotný. Recenze totiž mohou být často velmi pozitivní, jelikož zákazníci si byli při nákupu vědomi možné horší kvality produktu. Proto si dobře přečtěte, z jakého materiálu je předmět vyroben a další parametry, které prodejci často velmi přehledně uvádějí v popisu.

Správně vyplněné dodací údaje

Pečlivé vyplnění kontaktních údajů a adresy na počátku registrace na Aliexpressu je základním pilířem úspěšného nákupu. Pakliže se v těchto údajích objeví jediná chyba, se zbožím se nikdy nemusíte shledat.

Poštovné

Velmi často je poštovné zdarma. Prodejci to často kompenzují vyšší cenou produktu. Pozor si však dejte na možnost výběru více odesílacích míst. Například z Číny můžete mít poštovné zdarma, ale z Ruska již ne. Dále si dejte pozor na již zmíněné clo a DPH, kdy produktu může stát sice 21 euro, ale pokud bude poštovné za 2 eura, tak jste rázem povinni DPH uhradit.

Správně vybraná velikost a barva

Ještě, než objednávku odešlete k zaplacení, zkontrolujte si, zda sedí veškeré velikosti či barvy oblečení, popřípadě jiné vlastnosti. Častokrát se může stát, že se zkrátka jen překliknete, nebo zapomenete vybrat požadované množství.

1 komentář u „Na co si dát pozor při nákupu na Aliexpressu“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *