Rubriky
Cestování

Jezero Laka: skrytý klenot Šumavy

Šumava se pyšní celou škálou ledovcových jezer, která se již tradičně řadí mezi vyhledávané turistické cíle. Mezi nejznámější z nich bezpochyby patří Plešné, Prášilské nebo Čertovo jezero. My jsme se však dnes rozhodli pro poněkud méně známého zástupce. Proč? Jedná se totiž o nejmenší a zároveň nejvýše položené jezero české části Šumavy. A právě proto se v našem hledáčku ocitlo jezero Laka.

Odkud a kam?

Je libo pěšky, na kole či snad v zimních měsících na lyžích? Nic z toho nepředstavuje problém! V minulosti bylo jezero Laka po dlouhá léta nepřístupné, dnes však existuje hned několik způsobů, jak a kudy se k němu dostat. Zde je přehled těch nejvyhledávanějších z nich:

Stoupání ze Železné Rudy a naučná stezka

Oblíbeným výchozím bodem je kupříkladu Železná Ruda, město v Plzeňském kraji ležící na česko-německé hranici a zároveň další z řady oblíbených sportovních středisek s přístupem k nespočtu turistických tras. Odtud se nejprve vydáme po zelené turistické značce na Debrník, kterou po čase vyměníme za červenou. Ta poměrně strmě stoupá na Polom, horu tyčící se přibližně 4 kilometry od Železné Rudy. Souběžně s cestou se navíc klikatí naučná Tetřeví stezka zasvěcená ohroženému tetřevu hlušci. O kus dále už pak čeká odbočka k samotnému jezeru.

Celá cesta dlouhá přibližně 9 kilometrů je značená též jako cyklostezka, je tedy poměrně přístupná. Pozor si ovšem dávejte na znatelné převýšení.

Vzhůru k cíli z Prášil!

Druhou možností je vyrazit z Prášil, malé horské obce ležící v okrese Klatovy jihozápadně od Sušice. Jedná se o další význačné centrum zimní i letní turistiky a kromě putování k jezeru Laka nabízí kupříkladu trasy na Poledník nebo k Prášilskému jezeru. My tentokrát budeme následovat červenou turistikou značku, která nás přes horské sedlo Zlatý stoleček po 10 kilometrech dovede až k našemu cíli.

Nejmenší, nejmělčí a nejvýše položené jezero

Jak bylo již řečeno, jezero Laka je vůbec nejmenším ledovcovým jezerem – a to s rozlohou 2,53 ha. Zároveň je ovšem hluboké pouhé necelé 4 metry a leží v nadmořské výšce 1096 metrů. Jako mnoho dalších šumavských jezer má rašelinové dno (na rozdíl od ostatních případů však není zaneseno kalem) a je vyhlášené svými plovoucími ostrůvky, na nichž roste povětšinou rašeliník, borůvčí nebo například suchopýr.

Oáza klidu a pohody

Zurčící voda, ticho a klid. Jezero Laka je dokonalou volbou pro ty, co touží alespoň na chvíli uprchnout před městským ruchem a hledají ždibec samoty – jezero je totiž obklopeno majestátním lesem a návštěvníci tak mají výjimečnou příležitost nerušeně si vychutnat kouzlo nezkrotné šumavské přírody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *