Rubriky
Pelmel Rady

Hysterektomie, aneb ekonomické řešení léčby myomů

Odborné texty hovoří o tom, že zkušenost s myomy má 40 % žen ve věku od 25 let do 45 let. S věkem se počet žen trpící na toto onemocnění zvyšuje. Od 45 let trpí na myomy až 60 % žen. Jak ukazují statistiky, myomy jsou velice běžné onemocnění žen ve fertilním věku. Dle odborných textů, které jsou ženám na internetu dostupné, neexistuje odpovídající farmaceutická léčba. Musíme si ale položit základní otázku, zdali je pravda, že nelze myomy úspěšně léčit. Není snad na trhu s léky nový medikament!

Léčba děložních myomů z pohledu ekonomiky

Ano existuje lék, ale jeho cena je pro úhradu zdravotními pojišťovnami mnohdy vysoká. Jeden léčebný cyklus stojí přibližně 12.000 Kč. Pokud bychom se zabývali úspěšností léku, existují také případy, kdy ženám s léčbou myomů nepomohl. Ovšem, to není důvod, abychom mohli lék na léčbu myomů zcela zavrhnout. U mnoha jiných léčiv, jsou rovněž jedinci, u kterých zvolená léčba na 100 % nezabrala. Těchto pacientů je sice velmi nízké procento, přesto se pro ně hledá optimálnější léčba. Obdobně by tomu mělo být i u žen trpících na myomy, ne však řešit jejich problémy operačním odebráním celé dělohy.

Ženy hledají jiné alternativy léčby nezhoubných nádorů

První žena (44 let), s kterou jsme hovořili, nám anonymně sdělila, že ošetřující lékařka jí odmítla nový lék s účinnou látkou ulipristal acetát předepsat. Důvodem zamítnutí byla jeho vysoká cena a malá úspěšnost v léčbě větších myomů. Není právě zde chyba našeho zdravotnictví, tj. ošetřujících lékařů. Více škody může napáchat spíše samoléčba žen, kdy se spoléhají na alternativní léčbu. Spousta textů na internetu nabízí řešení, jak se úspěšně zbavit myomů – nezhoubných nádorů. Mnohé ženy jsou velmi důvěřivé, a ve snaze si zachránit to, co nás dělá ženami, začínají s přírodní léčbou. Samozřejmě, nemůžeme přírodní léčbu úplně zavrhnout, ale měli bychom se mít na velkém pozoru. Měli bychom ji brát spíše jen jako doplňkovou léčbu.

Narušená psychika žen s děložními myomy

Mnohdy, místo dostupné farmaceutické léčby (případně jiné léčby, méně invazivní) jsou ženy posílány na operace – zvané hysterektomie. Hlavní podstatou těchto operací je chirurgické odstranění celé dělohy. Z internetových diskusí na toto téma je zřejmé, že o dělohu přicházejí poměrně mladé ženy. Průměrný věk obyvatelstva České republiky se prodlužuje, ale lékaři odebírají dělohu i ženám mladších 45 let. Je nám jasné, že v některých případech je zákrok opodstatněný, ale většina operačních zákroků je zcela zbytečných, podle vyjádření oslovených žen. Je nutné se ptát, jestli je vhodné pohlížet na léčbu myomů pouze čistě ekonomickými čísly. Měli bychom se ptát především na vlastní psychiku žen, které o dělohu již přišly, ale i těch, kterým operace v nejbližší době hrozí.

Po odebrání celé dělohy se už necítí jako ženy

Paní Jana, druhá oslovená žena (46 let), v rozhovoru podotkla, že řada žen z jejího blízkého okolí by ráda na léčbu určitou částí přispívala, nebo ji celou hradila. K těmto slovům ještě připojila, že odebrání dělohy nepovažuje za léčbu, ale je to pouhé mrzačení žen. Je pravdou, a to nelze odbornou veřejností zastírat, že některé ženy, které již o dělohu přišly, mají celoživotní komplikace, a nejen ty čistě zdravotní (při rozsáhlejších operačních výkonech může dojít u žen k sestupu pahýlu pochvy). Neméně důležitou roli hraje i narušená psychika žen, které hysterektomii podstoupili.

Měli bychom věřit, že se odborná veřejnost začne o tuto problematiku blíže zajímat. Každá léčba se určitou částí skládá z rozvahy, jestli zvolená léčba neohrozí psychiku pacienta. U léčby myomů by se mělo postupovat obdobně, a zachránit ženám jejich dělohy.

2 reakce na „Hysterektomie, aneb ekonomické řešení léčby myomů“

Samozřejmě, je to mrzačení žen, ale Mudři musí v gyn. nemocnicích provést 100 hysterektomií, aby jim byl uznán status gyn. operativ. Který tupec vydal takový příkaz? O odebrání varlat na urologii jsem se o ničem takovém nedočetla. Přečtěte si , co nabízejí nemocnice v malých a větších městech. Všude jen hysterektomii všemi možnými způsoby. Nenašla jsem ani jednou, že by v nemocnici dělali myomektomie s ponecháním dělohy. Vlastně jen nemocnice Kladno nabízí jiné způsoby v řešení myomů. Ale jakmile je Vám přes 40, tak pouze hysterektomie!!! Načtěte si nadaci HERS jak Vám po operaci bude a s čím musíte počítat. Není to hezké počtení. Nevím, jestli Mudři vůbec vědí, do čeho Vás cpou, pokud ano, tak Vám to neřeknou a zákrok vyprávějí jak pohádku. Je mi z nich zle a ne málo. Jo a uzdravila jsem své myomy alter. medicínou, o jiné medicíně nemají potuchy a nevěří jí. Musíte mít prostě hysterektomii, aby Vám mohli dát umělé hormony a aby bohatli /oni i farmacie / z Vašeho neštěstí. Pokud se chce někdo vyléčit hysterektomií, tak je jen nesečtělý blázen.

Vážená paní Veroniko, sice je Váš příspěvek již staršího data, ale i já
musím bohužel řešit problém s myomy. Zajímalo by mne jako alternativní variantu řešení myomů máte na mysli. Také se mi do operace nechce Děkuji za odpověd, Hanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *