Rubriky
Cestování

Cestování po Litvě – letní výlet do největší pobaltské země

Teplé letní dny, prázdniny nebo dovolená v práci láká k cestování

Většina lidí letí na víkend do Říma nebo Barcelony, ale co takhle zkusit nějakou novou, neobvyklou destinaci? I v severněji položených státech je teplo a krásně. Důkazem je nejjižnější pobaltský stát, kterým je právě Litva.

Vilnius

Než se vydáte do přírody, nezapomeňte si prohlédnout staré centrum hlavního města Vilniusu. Vedle římskokatolické Katedrály svatého Stanislava, Gediminasova hradu a nebo kostela svaté Anny určitě musíte navštívit Republiku Užupis.

Užupis je část Vilniusu, která je označena za vlastní republiku. Na rozdíl od Vatikánu v Římě, zde nesídlí papež, ale umělci! V této čtvrti uvidíte na ulici a na zdech domů mnoho obrazů a uměleckých děl.

Trakai

Asi 30 kilometrů od Vilniusu se nachází bývalé hlavní město Litvy – Trakai. Trakai je malé starobylé městečko, s krásným čistým jezerem a uprostřed jezera je na ostrově položený středověký hrad – bývalé sídlo Litevských králů. Uvnitř hradu se nachází muzeum. Prohlídka hradu vám ukáže historii Litvy a středověký život, od zbraní až po postele, ve které vznikali malé princezny a princové. Popisky v místnostech máte dokonce i v češtině! U hradu je také nádvoří s mučicími nástroji, ve kterých se můžete vyfotit.

Hora křížů

11 kilometrů od městečka Šiauliai se nachází Hora křížů. Kříže zde byly postaveny nejdříve na památku obětí polského listopadového povstání v 19. století. Během Sovětského svazu se vláda snažila kříže zlikvidovat, ale v druhé polovině 20. století místní obyvatelé znovu postavili na horu několik křížů. Horu také navštívil papež Jan Pavel II., díky kterému zde stojí dřevěná socha Krista. Turisté z celého světa pokládají na horu spoustu dalších křížů a růženců. Dnes byste se křížů nedopočítali, je jich tu stovky.

Palanga

Palanga je lázeňské město u Baltského moře. Vypadá úplně jinak, než jiná Litevská města. Jsou zde malebné domečky, krásná pláž s bílým pískem a čistým mořem a příjemná promenáda s restauracemi, obchůdky a kavárnami.

Klaipeda

Byla jsem zvyklá z Vilniusu na trochu více komunistickou architekturu, a tak mě překvapilo, že v Klaipedě najdete domy postavené ve stylu německé architektury. Klaipeda je malé a půvabné městečko, kde si přijdete jako u jezera ve Švýcarsku. Z Klaipedy pluje každou chvíli trajekt na Kurskou Kosu.

Kurská Kosa

je národní park na písečném poloostrově, sousedící s Kaliningradskou oblastí Ruska. Uvidíte zde písečné duny, krásné Baltské moře a také Horu čarodějnic (The Hill of Witches/Raganų Kalnas), lesní cestičku s mnoha sochami čarodějnic a čertíků.

Litva je krásná země a nedotčená davy turistů. Užijete si tak procházky městem v klidu a krásnou panenskou přírodu. Takže pokud stále přemýšlíte, kam se toto léto vydat, Litva je jasná volba!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *