Venkovní žaluzie plní důležitou roli při ochraně našeho soukromí i regulaci vnitřního prostředí. Bohužel se na jejich povrchu velmi rychle začínají usazovat pestrá nečistoty. Jsou to pravé částice prachu, rojící se hájemství hmyzu i bující plísní. A stávají se pastí pro všechny nešvary, které sem dostanou z okolního prostředí. Již při prvním pohledu jsou vidět hučící hromy prachových vírů, koloběhy špíny.
Nečištění a snadné zašpinění venkovních žaluzií
Venkovní žaluzie plní důležitou úlohu při regulaci světla a teploty v prostorách našich domovů. Proto by měly mít řešení na snadné čištění, jinak se z nich mohou stát magnety na nečistoty. Častým zdrojem jsou prach a prachové částice, které se usazují na povrchu listů žaluzií a jsou poté náchylné k zamokření. Problémem mohou být i ptačí exkrementy nebo úly hmyzu, které se na žaluziích objevují. Pokud k tomu přibude i nižší vlhkost či dešťové srážky, je ideální podhoubí pro vznik plísní. Poslední hrozbou jsou různé mastné skvrny nebo pozůstatky hmyzu. Proto by venkovní žaluzie měly mít funkci jednoduchého čištění například z vnitřní či vnější strany. Pomohlo by to udržovat jejich estetický vzhled a funkčnost po delší časové období.
Pravidelná údržba pro čisté a funkční venkovní žaluzie
Kvalitní venkovní žaluzie nám pomáhají regulovat teplotu i množství světla v budovách. Jejich bezproblémová funkce nicméně závisí na pravidelné údržbě. Aby listy dlouho odolávaly prachu a nečistotám z venkovního prostředí, doporučují odborníci minimálně dvakrát ročně provést jejich důkladné očištění. Ideální je provádět to na jaře před sezonou horkých letních měsíců a na podzim po skončení deštivého období. V lokalitách s vyšším znečištěním vzduchu či blízkostí zeleně může stačit čištění častější, třeba jednou za čtvrt roku. Pravidelná péče o žaluzie pomůže udržet jejich estetický vzhled, zajistí optimální propouštění světla a tepelné izolační vlastnosti i v delším časovém horizontu.
Jak snadno zbavit venkovní žaluzie nečistot a zajistit jejich dlouhou životnost
Čištění venkovních žaluzií nemusí být náročným úkolem, stačí zvolit správnou metodu. Pro odstranění prachu a drobných nečistot poslouží vysavač s dlouhou trubičkou. Pro větší skvrny doporučují odborníci obvyklé čisticí prostředky na bázi vody a mírně abrazivního prášku. Důležité je také pravidelně kontrolovat listy žaluzií a případně aplikovat přípravky proti plísním. Mastné skvrny a usazeniny lze nejlépe odstranit rozpouštědly na bázi alkoholu. U silně znečištěných žaluzií poslouží mytí hadicí nebo lisovačkou, ideálně s využitím mírně alkalického čisticího prostředku. Zvolenou metodou se podaří venkovním žaluziím zajistit dlouhou životnost.
Zhýčkejte si své venkovní žaluzie i při čištění bezpečným a šetrným postupem
I když je nutné pravidelně udržovat čistotu venkovních žaluzií, je třeba volit metody, které je nepoškodí. Proto při mytí doporučují odborníci spuštěné listy chránit například textilem či fólií. Předejdou tak posypu nečistot do vnitřních prostorů budovy. Pro jemné očištění lze použít textil namočený ve vodovou suspenzi s čisticími prostředky. Silnější znečištění snesou šetrné detergenty ředěné ve vodě. Důležité je zvolit správnou teplotu vody a nedopustit dlouhé působení mokra. Po důkladném opláchnutí žaluzie oschnou přírodou cestou. Tento jemný a ohleduplný způsob mytí žaluziím prodlouží život a vy si je budete moci vychutnávat déle.