Auto je v posledních letech nejběžnějším dopravním prostředkem, který se v dnešní době používá. Pokud děti přepravujete v autobuse nebo vlakem, musíte se připravit na to, že nemáte zajištěnou dostatečnou bezpečnost pro vaše dítě. Na druhou stranu automobil může být nejbezpečnějším a zároveň nejnebezpečnějším dopravním prostředkem. K zajištění bezpečnosti ve vozidle je povinnost autosedačky nutností pro každého dítě.
DĚTI NA PŘEDNÍCH SEDADLECH A ZÁKON
Do roku 2006 bylo jasně dané, že děti zkrátka sedí na zadních
sedadlech a nic jiného neexistuje. Od stejného roku byl zákon trošku upraven. Podmínky sezení vpředu se poněkud uvolnily. Děti na předním sedadle mohou sedět, když jsou dodržena jistá pravidla.
Nejprve je důležité stanovit, od kdy může dítě sedět vpředu bez
autosedačky. Opět bylo dříve pravidlem, že se přihlíželo na věk,
později bylo prokázáno, že se jedná o zcela nerozhodný faktor,
ustanovila se tedy výška a váha dítěte. Aktuálně může dítě v autě
vpředu sedět po dosažení výšky 150 cm a váhy 36 kg a více. Jestliže jsou dodrženy podmínky sezení vpředu na výšku a váhu, přizpůsobte tomu i bezpečnostní pásy. Jsou nastaveny na dospělého člověka, u dětí se může stát, že je budou dřít, neměly by vést přes krk, aby se dítě při prudkém brzdění neuškrtilo.
JAK SE LIŠÍ AUTOSEDAČKY?
Na přední sedačce mohou sedět i malé děti, respektive může dítě sedět na předním sedadle v autosedačce. Nejčastějším důvodem, proč se tak stává, je skutečnost, že většina vozidel nemá vzadu tři plnohodnotná sedadla, což v reálu znamená, že tři malé děti v autosedačkách se tam nevejdou.
Autosedačky se liší podle věku, důraz je také kladen na váhu dítěte.
Skupina 0 – jedná se o vajíčka, která jsou od 0–13 kg. Tento druh autosedačky je do vozidla umisťován proti směru jízdy. Uchopení je možné přes bezpečnostní pás nebo základnu ISOFIX. Zmíněným bezpečnostním pásem je uchopena pouze autosedačka, děti jsou připoutané 3bodovým pásem autosedačky.
Skupina I. – jedná se o autosedačky, které jsou od 9–18 kg, nejčastěji věkové rozmezí 9 měsíců – 4 let. Sedačky mohou být buď po směru jízdy nebo protisměru jízdy. V této kategorii jsou autosedačky taktéž připevněny bezpečnostním pásem nebo základnou ISOFIX. Dítě je připoutané 5bodovým pásem autosedačky.
Skupina II. – autosedačky od 15–25 kg, nejčastěji věkové rozmezí od 4–6 let.
Skupina III. – autosedačky 22–36 kg, nejčastěji od 6–11 let. U této skupiny už je rozhodující právě věk a výška dítěte.
Kombinací autosedaček existuje více, někteří po vajíčku volí váhové rozmezí 9–36 kg, což není příliš vhodné pro tak malé dítě. Někteří zase dávají přednost od 15 kg pouze podsedáku, ani ten není příliš bezpečnou alternativou na dlouhé cestování. U podsedáku je také komplikace, že nemusí přesně pasovat do sedadla, v případě prudkého zabrzdění může ze sedadla vylétnout, i když na něm dítě sedí.
Od kdy může dítě sedět vepředu v autě, jsme si již vyjasnili, ale na předním sedadlo můžete připevnit i autosedačku. Tu musíte vždy uvézt do správného směru. Vajíčko je protisměru jízdy, zde VŽDY platí, že musí být vypnutý čelní airbag. Nejčastěji jej najdete u sedadla spolujezdce, pokud airbag nelze vypnout, dítě ve vajíčku na předním sedadle nesmí sedět. To stejné platí i u pokračujících autosedaček, které jsou protisměru jízdy. Autosedačka na předním sedadle, která je po směru jízdy, tak airbag vypnutý mít nemusí. Sedadlo je vhodné posunout více dozadu, je-li to možné.
RADA NA ZÁVĚR
Ve vozidle je zakázáno převážet děti bez autosedaček, na klíně nebo v kufru. Za jízdy bez autosedačky můžete dostat pokutu až do výše 2 tisíc korun a 4 trestné body, samozřejmě také ohrožujete život vlastního dítěte. Děti je potřeba k bezpečnosti vézt již od malička, vysvětlit, proč je potřeba se ve vozidle poutat a jít jim příkladem. Ač se může zdát, že sezení na předním sedadle je bezpečnější, přeci řidič vidí na dítě, opak je pravdou. Zatímco zadní sedadlo můžete kontrolovat ve vnitřním zpětném zrcátku, pozorováním sedadla spolujezdce musíte změnit váš pohled z horizontu na dítě. Obzvláště některé matky mají potřebu si s dítětem za jízdy hrát.
Častým nešvarem v zimním období je, posadit dítě do autosedačky v zimní bundě. To ovšem NIKDY nedělejte, zimní bundy vás nutí povolit bezpečnostní pásy, čímž ztrácí na oné bezpečnosti. Vhodnější je vozidlo předem vytopit nebo vozit deku, kterou dítě po usazení do sedačky přikryjete.
Jízdě s dětmi přizpůsobte svoji rychlost, i přesto dávejte větší pozor, ne každý řidič je stejně ohleduplný. Při jízdě mějte také všechny předměty bezpečně ukotveny, v případě nárazu mohou vylétnout a vážně ublížím cestujícím.