Rubriky
Pelmel Politika

Odpusťme Řekům dluhy a začněme jim půjčovat znovu, pane Piketty

Nejprve bych chtěl zdůraznit, že se jen snažím přemýšlet selským rozumem. Nejsem ekonom, ještě k tomu tak věhlasný jako pan Piketty. Mimochodem, jeho knížku už jsem si objednal a těším na ni.

https://archiv.ihned.cz/c1-64288690-nenutte-reky-setrit-a-smazte-jim-dluhy-vyzyvaji-merkelovou-levicovi-ekonomove

Ale zpět k věci. Není to zas tak dávno, co jsem měl velké dluhy. Dvě hypotéky, spotřebitelský úvěr, úvěrovou kartu. Žil jsem od výplaty do výplaty, ale ani to často nestačilo, museli mi vypomoci rodiče. Pomohlo by v té chvíli, kdyby mi všichni odpustili dluhy? Na první pohled určitě ano, ale pravděpodobně bych se do dluhové pasti dostal znovu. Musel jsem totiž změnit myšlení. A jak už to tak bývá, takhle krize mě nastartovala.

Začal jsem škrtat, tedy šetřit a to velmi výrazně. Začal jsem ale také více vydělávat, změnou zaměstnání, přidal jsem si vedlejšku. Hodně to bolelo. Žil jsem podobně jako dnes spousta Řeků (až na ty popelnice). Trvalo to celkem dlouho, ale situaci jsem vyřešil. Také díky prodeji domu a koupi bytu v paneláku. Dnes jsem bez dluhů a generuji každý měsíc i rok přebytek, řečeno slovy ekonoma. Došlo u mne ale k zásadní změně myšlení. Uvědomil jsem si, že za svou situaci si mohu sám a začal na sobě pracovat. Dnes utrácím, užívám si, jezdím na dovolenou, ale bez dluhů. Dovolím si jen to na co mám, a to je problém dnešní předlužené Evropy. Všichni chtějí mít všechno, ale pokud na to ekonomika nemá….asi nemá cenu pokračovat, všichni víme o čem mluvím.

U Řeků nedošlo ke změně myšlení. Oni mají pořád pocit, že jim někdo ubližuje. Připomíná mi to opilce ve čtvrté cenové, který sedí u piva a nadává, nadává na vše a na všechny. Ale ten opilec musí zvednout prdel a začít něco dělat, jinak se z toho marasmu nedostane. Já mám Řecko moc rád. Jsem ten poslední, kdo by jim přál bankrot. Ale úplné odpuštění dluhů není správné. Vždyť něco už jim přece odpuštěno bylo, dluh ve výši cca 4 státních rozpočtů ČR. Zdá se vám to málo?

https://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-s-guvernerem-singerem-o-recku-i-domaci-ekonomice-p3z-/ekonomika.aspx?c=A150708_185251_ekonomika_map1

U Řeků chybovala Evropa, podle mne, ve dvou věcech, že půjčovala a že půjčovala, mnohdy, za nekřesťansky vysoké úroky. Je to problém spojené Evropy? Dopadlo by Řecko jinak, kdyby nebylo součástí eurozóny? Myslím, že ne. Řecko žije z dluhů už dlouhá desetiletí, Andreas Papandreu je i v Česku známé jméno. Řecké dotace, odchody do důchodu po 50, bonusy pro státní zaměstnance… odpuštěním dluhů se nic nevyřeší. Dnes odpustíme dluhy a zítra zase půjčíme. Řecko nestojí na vlastních nohou.

Kapitalismus v Evropě už není kapitalismem druhé poloviny 20 století. Připadá mi, že ti, kdo nás vedou, nemyslí vůbec progresivně, v horizontu desetiletí, ale jejich myšlení je omezeno jen a pouze do konce funkčního období. Převážně se zajímají jak ztučnit svůj bankovní účet.

Dnešní kapitalismus je pro mne jeden velký chaos:

  • krize se snažíme eliminovat, ale vždyť krize je očistná nejen pro kapitalismus, špatné firmy zmizí, trh se pročistí
  • bankroty, nepřípustné slovo
  • finančníci jsou bozi, kteří mohou všechno, jejich výdělky jsou nemravné a nemravně se často i chovají, Vlk z Wall Streetu je symbol dnešního kapitalismu
  • dluh v rozumné míře může být pro ekonomiku stimulující, předlužení však ne, to ekonomiku ubíjí, přitom se podívejte na žebříček předlužených zemí https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_zemí_podle_zahraničního_dluhu, https://cs.wikipedia.org/wiki/Státní_dluh, tohle nevypadá moc zdravě. Respektive opět to beru z pohledu normálního člověka, pokud se zadlužím kvůli studiu, koupi domu, je to ok. Kvůli dovolené, dárkům na Vánoce, je to špatně. Myslím, že většina států nakupovala hodně dárků na Vánoce.
  • hyperinflace, pro obyčejného smrtelníka děsivé slovo, které má spojitost s nástupem Adolfa Hitlera k moci v Německu. Jeden známý český ekonom se vyjádřil, že očekává řešení dluhů právě hyperinflací. Ale jaký by to mělo dopad na obyčejné lidi, raději nedomýšlet. A že si banky tisknou peníze jak chtějí… https://www.reflex.cz/clanek/komentare/62808/andrea-holopova-evropska-centralni-banka-tiskne-penize-o-sto-sest-pomaha-tim-nezodpovednym-politikum.html
  • rozevírající se nůžky. Bohatí jsou bohatí přespříliš. Střední vrstva se tenčí. Ne, nezávidím. Ale třeba i NHL musela zavést platové stropy, jinak by asi zbankrotovala (vláda USA by ji ale určitě zachránila natisknutými penězi).

Nevím, jestli jde o krizi nebo konec kapitalismu. Pokud je to konec, čím ho asi nahradíme?

 

Článek na idnes.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *