Rubriky
Pelmel

Jak se zbavit syndromu vyhoření a jak mu předcházet

Syndrom vyhoření se typicky projevuje kombinací fyzického, emocionálního i mentálního vyčerpání a nejčastěji ho způsobuje dlouhodobá nadměrná míra stresu a přetížení, není proto divu, že za ním mnohdy stojí práce a s ní spojené povinnosti nebo neshody na pracovišti. Když váš syndrom vyhoření postihne, ztrácíte motivaci, energii i zájem o práci, což vede k výraznému poklesu výkonu a stav se tak může ještě zhoršovat, protože se vám k už tak velké psychické námaze přidá ještě hromadění povinností, které najednou zvládáte jen obtížně. Jak se ale syndromu vyhoření zbavit a jak mu předcházet?

Jak poznat syndrom vyhoření

Příznaky syndromu vyhoření se často mylně zaměňují se stresem nebo běžnou únavou. Navíc je jeho nástup často natolik pozvolný, že sami můžete jen horko těžko sami na sobě rozeznávat hranici, kdy se ještě o „běžný“ stres jedná, a kdy je potřeba něco radikálně změnit a začít tento nepříjemný stav a všechny pocity s ním spojené řešit.

Mezi hlavní znaky syndromu vyhoření patří:

Fyzické příznaky – Jste výrazně fyzicky vyčerpanější, než obyčejně, pocit únavy navíc neodchází ani po odpočinku, zároveň můžete mít potíže s usínáním, často se v noci budit nebo se ráno probouzet s takovou únavou, jako byste snad večer ani nešli spát. Z vyčerpání vás navíc může začít bolet hlava, záda nebo svalstvo a často se k fyzickým projevům přidají i zažívací potíže. Také můžete být náchylnější k nachlazení nebo infekcím, ačkoliv jste do té doby mohli mít imunitu jedna báseň.

Emocionální příznaky – Ztrácíte nadšení a motivaci, podobně jako u deprese můžete mít pocit, že nic o co usilujete vlastně nemá vůbec smysl. Ruku v ruce s tím pak přichází cynismus, podrážděnost a výrazně negativní postoj k práci i k vašim kolegům nebo klientům. Můžete se cítit odříznutí od okolních lidí i vjemů a zažívat pocity úzkosti, smutku, prázdnoty a bezmoci. Taková emoční otupělost nebo odcizení se vám mohou začít promítat nejen do práce, ale i do osobního života. Vaše vztahy se začínají zhoršovat kvůli podrážděnosti nebo emočnímu odcizení.

Mentální příznaky – Pokud prožíváte syndrom vyhoření, často se k výše zmíněným problémům připojí také potíže s koncentrací a neobvyklá zapomnětlivost. Nedaří se vám soustředit na důležité úkoly a zlobí vás paměť. Se sníženou schopností soustředění pak často přichází i rozhodovací paralýza, kdy i v jednoduchých záležitostech máte najednou nesmírný problém jakékoliv rozhodnutí udělat – ať už se jedná o postup práce nebo o výběr oběda z jídelního menu.

Jak syndrom vyhoření zvládnout

Vyhoření je nesmírně velkou zatěžkávací zkouškou pro většinu oblastí vašeho života. Naštěstí ale existují možnosti a kroky, které vám pomohou se s tímto strašákem moderní doby vypořádat. Jak zvládnout syndrom vyhoření?

Přiznejte si, že máte problém – Toto je první a zásadní krok k řešení. Syndrom vyhoření může postihnout kohokoliv a nikterak nevypovídá o člověku nebo jeho kvalitách. Někdy je moc zkrátka příliš! Trpíte dlouhodobým stresem a vyčerpáním – nepodceňujte svoje pocity a nevnímejte je jako selhaní. Je to signál, že vaše fyzické i duševní zdraví potřebuje změnu. Vnímejte ho a zhodnoťte své současné životní a pracovní okolnosti. Co vám aktuálně do života vnáší největší míru stresu? Jaké jsou hlavní spouštěče? Věnujte čas sebereflexi a pokuste se odpovědět si na tyto otázky.

Odpočívejte, regenerujte – Možná si potřebujete dát přestávku od pracovního nasazení a vypnout hlavu. Pokud je to možní, vezměte si v práci delší volno, nebo alespoň na vyrazte na víkend do přírody nebo do ruchu velkoměsta – zvolte cokoliv, co je vašemu srdci nejbližší a v čem se cítíte být sami sebou. Během volna si zakažte otevírat pracovní e-maily nebo odpovídat na telefonáty.

Nastavte si hranice – Toto je věc, která se snáze říká, než aplikuje. Je to ale bod, který nelze pominout, pokud chcete situaci změnit. Naučte se říkat NE. Pokud patříte mezi typ lidí, který často staví potřeby druhých nad ty vlastní a v práci přijímá stále víc a víc zodpovědnosti nebo úkolů, potom je nejvyšší čas začít toto kouzelné slovíčko zařazovat do svého běžného dne. Pokud je to možné, delegujte úkoly, na které vám nezbývá kapacita.

Prevence syndromu vyhoření

Do budoucna se riziku syndromu vyhoření můžete vyhnout jedině změnou vašeho zajetého režimu a přístupu k práci nebo jiné oblasti – zkrátka té, která vám do života vnáší největší míru stresu a která vás do bodu vyhoření přivedla. Trvalá změna ale typicky nepřijde za den, proto si nastavte realistické cíle a změny začněte v každodenním životě aplikovat postupně.

STOP perfekcionismu – Přestaňte si na denní bázi nakládat víc, než můžete dlouhodobě unést. Podávat vynikající výsledky je sice skvělé, nicméně si tak zakládáte na další problém. Pro perfekcionisty je každý výsledek, který není 100% v podstatě ekvivalentem neúspěchu. Dopřejte si trochu shovívavosti!

Organizace práce – Prioritizujte úkoly! Naučte se odlišovat důležité úkoly od těch sekundárních. Pokud to vaše práce umožňuje, nastavte si plán podle pravidla tří. Dva důležité úkoly + jeden, který bude fajn zvládnout také. Jako takový bonus. Váš pracovní den tak bude mít konec v dohlednu a pokud si navíc úkoly zapíšete do poznámkového bloku nebo aplikace v telefonu, nebudete je muset držet v hlavě a uvolníte si tak mentální kapacitu.

TIP: Po odvedení naplánované práce a splnění úkolů se nazapomínejte odměnit! 

Dopřejte si pauzu – Zapomeňte na vynechávání oběda nebo noční odchody z práce. Váš pracovní život potřebuje být striktně oddělený od toho osobního. Dbejte proto na to, aby práce nepohltila váš volný čas. Určitě se vyhněte kontrolování pracovních e-mailů mimo pracovní dobu!

Zdravý životní styl – Dopřejte si pravidelný pohyb. Nemusí z vás hned být maratonec, alespoň každodenní procházka a pravidelné protahování během pracovní doby umí udělat divy. Najděte si formu cvičení nebo jiného pohybu, která vám bude dělat radost. K tomu si dopřejte i zdravou a vyváženou stravu – podpoříte tak vaši fyzickou i psychickou pohodu!

Syndrom vyhoření rozhodně není žádný med a může negativně postihnout asi všechny aspekty vašeho života – problém se navíc může prohlubovat tak dlouho, dokud jej nezačnete aktivně řešit, a kdo ví, kde až může mít svoje dno. Dobrou zprávou je, že syndrom vyhoření není překážkou, kterou by nebylo možné překonat, budete k tomu ale potřebovat extra dávku péče o své fyzické, emocionální i mentální zdraví. Za to znovuobjevení radosti to ale bezesporu stojí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *